Ptaszyniec kurzy – czym jest?
Ptaszyniec kurzy to gatunek roztocza, który jest jednym z najbardziej szkodliwych i inwazyjnych pasożytów, atakujący zwierzęta, a szczególnie drób, czyli kury, perliczki, indyki i bażanty. Pojawia się zarówno na dużych fermach, jak i w niewielkich kurnikach. Jak go zlokalizować? Co zrobić, aby się go pozbyć?
Zachowanie kury zaatakowanej przez ptaszyńca kurzego
Ptaszyniec kurzy jest szczególnie niepożądanym insektem. Zaatakowane ptaki są niespokojne, zestresowane i cierpią na bezsenność. Mogą chudnąć, słabnąć, mieć powyrywane lub postrzępione pióra i pokaleczoną skórę. W przypadku kur niosek znacznie spada, a nawet może ulec zahamowaniu, nieśność jaj. Dodatkowo pasożyty przenoszą wiele chorób (cholera, toksoplazmoza, białaczka itp.), które jeszcze bardziej wpływają na pogorszenie się samopoczucia psychicznego i zdrowia fizycznego ptactwa. Jak widać, ptaszyniec wyniszcza ich organizmy.
Zastosowanie insektycydów na ptaszyńca kurzego
Ptaszyniec kurzy bardzo szybko się rozmnaża. Samice potrafią znieść po 8 jaj dziennie. Z nich wylęgają się larwy, które już po kilku dniach stają się dorosłymi osobnikami. Tak dynamiczny rozwój populacji ptaszyńca jest ogromnym zagrożeniem dla każdej hodowli drobiu, dlatego trzeba szybko podejmować z nim walkę.
Najlepszym środkiem na zlikwidowanie pasożyta są specjalne insektycydy. W zależności do specyfiku stosuje się do zarówno w obecności ptactwa, jak i bez niej. Na rynku dostępne są płynne koncentraty i środki w formie zawiesiny, które rozcieńcza się z wodą lub innym rozpuszczalnikiem. Taki środek zazwyczaj wlewa się do specjalnej aparatury, dzięki której można rozpylić go w danym pomieszczeniu. Podczas tego procesu szczególną uwagę należy poświęcić miejscom, w których ptaszyniec kurzy bytuje, czyli szczelinom murów, szparom pomiędzy deskami i licznym zakamarkom. Systematyczność ich stosowania pozwala na bardzo szybkie efekty.
Porady dla właścicieli ptaków
Wszyscy właściciele ptaków powinni przestrzegać kilka istotnych środków ostrożności, aby zapobiegać zakażeniu ptaszyńcem kurzym. Jedną z najważniejszych zasad jest utrzymanie czystości w środowisku ptaków. Wpływa na nią regularne czyszczenie i dezynfekcja klatek i wybiegów, a także sprzątanie ich odchodów. Ważnymi kwestiami są wymienianie podściółki i monitorowanie stanu czystości pojemników na pokarm. Obserwacja zachowania ptaków i sprawdzanie ich skórę to również istotne aspekty. W razie pojawienia się wątpliwości wskazana jest konsultacja z weterynarzem, który zaleci odpowiednie środki zaradcze.