Mrówki w ogrodzie – co robić?

Mrówki w ogrodzie – co robić?

Mrówki z bajek są pracowitymi owadami, które w pocie czoła budują swoje gniazdo, zbierają pożywienie i służą królowej, przeżywając wesołe przygody. Rzeczywistość jest jednak inna. Niestety nie są one tak przyjazne, jak w animowanych filmach, a wręcz przeciwnie – są utrapieniem dla wielu właścicieli ogrodów. Jak z nimi skutecznie walczyć? Czego użyć, aby już się nie pojawiły?

Dlaczego mrówki są uciążliwe?

Mrówki zadomawiając się na Twojej działce, mogą wyrządzić wiele szkód. Pomijając fakt, że potrafią dokuczliwie ukąsić podczas wykonywania koszenia czy pielenia, mogą uszkodzić Twoje rośliny, o które Ty pieczołowicie dbasz. Jeśli kolonia znajdzie się blisko systemu korzeniowego, jego systematyczne podkopywanie sprawi, że rośliny zaczną usychać.  Nieestetyczne kopce i łyse placki na trawniku, to także sprawka tych owadów. Poza tym mrówki bardzo lubią się z mszycami, gdyż chętnie zbierają ich spadź, a przy okazji odstraszają ich naturalnych wrogów, np. biedronki. Co więcej, gdy kolonie mszyc zaczynają się rozrastać, mrówki przenoszą je na inne rośliny, a to już kolejny krok do zniszczenia Twojego ogrodu.

Preparaty chemiczne i walka z mrówkami

Jeśli zależy Ci na całkowitym pozbyciu się mrówek z ogrodu, musisz najpierw znaleźć całą kolonię – tylko zniszczenie całego gniazda wraz z królową, będzie gwarancją Twojego sukcesu. Wówczas najprostszym sposobem na ich zwalczenie są odpowiednio dobrane insektycydy wymieszane z wrzątkiem, którymi należy zalać mrowisko. W przypadku, gdy masz problem ze znalezieniem skupiska, możesz zasypać drogę, po której podążają insekty, specjalnym środkiem owadobójczym. Zabierają one preparat ze sobą, a potem nieświadomie karmią nim towarzyszki i królową. Dostępne są również substancje chemiczne, hamujące rozwój larw i zdolność ich rozmnażania się w przyszłości.

Domowe sposoby na mrówki

Oprócz sięgania po środki chemiczne można również zastosować naturalne sposoby radzenia sobie z mrówkami na działce. Najpopularniejszą metodą jest wykorzystanie roślin, które pomogą je odstraszyć. Mrówki nie lubią zapachu bazylii, tymianku i mięty, dlatego warto posadzić je w ogrodzie. Można także rozsypać na trasie ich spacerów posiekaną pietruszkę, liście pomidora lub mieloną kawę, wówczas najprawdopodobniej szybko się wyniosą. Powszechnie stosuje się również sodę i proszek do pieczenia, którymi zasypuje się ich gniazda. Działania odstraszające wykazuje  również wyciąg z majeranku lub pokrzywy i nimi również można polać mrowisko. Bez względu na to, co wybierzesz, z pewnością pozbędziesz się ich na długi czas.