Jaką karmę dla psa wybrać?

Jaką karmę dla psa wybrać?

Każdy właściciel czworonoga chce, aby jego pupil jadł możliwie najlepiej dobraną karmę. Nie jest to jednak proste zadanie, choć wydawać by się mogło, że ilość dostępnych gatunków i producentów je ułatwia. Jaką zatem karmę wybrać dla swojego psa i czym się kierować podczas doboru pożywienia? Podpowiadamy!

Karmy suche

Sucha karma to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj karm dla psów. Sięgają po nią tak naprawdę wszyscy właściciele czworonogów, ponieważ zapewnia psom wszystkie niezbędne składniki odżywcze, jest długoterminowa i łatwa w podawaniu. Aby jednak mieć pewność, że nasz pupil spożywa dobrze dobraną karmę, warto przed zakupem dokładnie zweryfikować jej skład. Lepiej postawić na pożywienie pochodzące od sprawdzonego i cenionego na rynku producenta, zamiast kupować pierwszą lepszą karmę z marketu. Zrezygnuj z pokarmu, który w swoim składzie posiada zbyt dużo zbóż i sztucznych składników, ponieważ może to źle skończyć się dla twojego czworonoga. Źle dobrana karma może być bowiem źródłem wielu problemów natury gastrologicznej, a czasem powoduje nawet robaki u psa i inne bolesne dolegliwości!

Karmy mokre

Kolejny rodzaj karmy dla psa, który jest prawie tak samo popularny, jak odmiany suche, to karma mokra. Najczęściej dostać ją można w puszkach lub wygodnych saszetkach. Karmy mokre mają jednak krótszy termin przydatności do spożycia i po otwarciu wymagają przechowywania w lodówce. Warto również dodać, że nie wszystkie czworonogi mogą jeść ten rodzaj karmy. Niektóre z nich mają problem z ich swobodnym trawieniem, choć każdy pies zjada mokrą karmę z niesamowitą prędkością. Wynika to z konsystencji oraz silnego zapachu, ponieważ mokre karmy mają w swoim składzie o wiele więcej surowego mięsa i innych tego typu składników. Co ważnie, mokra karma nie powinna stanowić 100% diety psa, a być jedynie dodatkiem do karmy suchej.

Przysmaki i karma uzupełniająca

Jeśli chcesz mieć pewność, że dieta twojego psa jest zbilansowana i spełnia wszystkie potrzeby czworonoga, koniecznie uzupełnij ją o różnego rodzaju przysmaki. Nie mamy tu na myśli ciasteczek do tresury, które nie mają zbyt wiele składników odżywczych, lecz są po prostu wyjątkowo smaczne. Karma uzupełniająca i przysmaki to produkty wysokowartościowe, które poza doznaniami smakowymi dostarczają twojemu pupilowi cennych mikro oraz makroelementów. Warto postawić przede wszystkim na wszelkiego rodzaju żwacze i psie batony, paszteciki, suszone uszy czy kostki wykonane ze starannie wyselekcjonowanych składników. Tego typu produkty znajdziesz w każdym dobrze wyposażonym sklepie zoologicznym.