Insektycydy – poznaj trutki na owady, które uratowały rolnictwo w XX wieku!
Owady od zawsze przyczyniały się do ograniczenia produkcji rolnej. Czy wyobrażasz sobie jednak, jak ogromne żniwo zbierały plagi szarańczy w czasach, w których nie znano jeszcze skutecznych środków owadobójczych? Było to całkiem niedawno – jeszcze na początku ubiegłego wieku rolnicy nie znali insektycydów. Dziś opowiemy więcej o tych preparatach owadobójczych!
Insektycydy czym są i jak działają?
Insektycydy to termin zbiorczy, który określa chemiczne preparaty owadobójcze bazujące na substancjach z grupy pestycydów. Rynek insektycydów jest stale rozwijany – dostępne są na przykład preparaty owadobójcze, które można stosować w magazynach żywności lub insektycydy działające z opóźnieniem. I tu pierwsza ciekawostka – dlaczego część nowoczesnych preparatów działa z opóźnieniem? Ponieważ taka trucizna jest niezwykle skuteczna – zainfekowany nią insekt przenosi ją na sobie i infekuje inne osobniki poprzez kontakt fizyczny. Z kolei wspomniane już insektycydy stosowane w magazynach żywności, są przykładem insektycydów o selektywnym działaniu, innym przykładem tego rodzaju substancji są środki owadobójcze działające tylko na dany gatunek owadów.
Jak insektycydy uratowały rolnictwo w XX wieku?
XX wieczne rolnictwo było o wiele mniej rozwinięte, niż to, z którym mamy do czynienia obecnie. I pomimo tego, że pod wieloma względami żywność z tamtej epoki była zdrowsza i po prostu organiczna, to była ona również skutecznie niszczona przez plagi owadów. Wprawdzie wcześniej rolnicy znali już środki owadobójcze, jednak nie były one wystarczająco efektywne dla ochrony upraw przemysłowych. Dlatego dopiero odkrycie pestycydów i ich rozpowszechnienie w latach 40 i 50 XX wieku pomogło rozwiązać problem inwazji owadów.
Gdzie jeszcze stosuje się insektycydy?
Insektycydy są obecnie najpowszechniej stosowanymi preparatami owadobójczymi. Stosuje się je w ramach dezynsekcji budynków mieszkalnych i biurowych oraz galerii handlowych czy obiektów publicznych. Możliwość modyfikacji składu chemicznego i ukierunkowania ich w ten sposób na działanie selektywne sprawia, że zdadzą one egzamin jako trutki na owady nawet z zamieszkanych mieszkaniach. Możemy je także stosować na terenie gospodarstw rolnych bez obaw, że ich użyciem zaszkodzimy zdrowiu zwierząt hodowlanych. Insektycydy pomagają w hamowaniu populacji karaluchów, szarańczy i wielu innych niebezpiecznych owadów, które namnażałyby się niemiłosiernie, utrudniając nam w ten sposób codzienne funkcjonowanie i generując straty w wielu ważnych branżach.