Insektycydy – czym są i co musisz o nich wiedzieć? Sprawdzamy!

Insektycydy – czym są i co musisz o nich wiedzieć? Sprawdzamy!

Trud włożony w uprawę i pielęgnację przydomowego ogrodu jest wręcz nie do opisania. Każdy właściciel wykonuje dziesiątki czynności oraz zabiegów, które mają na celu stworzenie jak najlepszych warunków dla rozwoju poszczególnych roślin. Co, jednak gdy w Twoim ogródku pojawią się nieproszeni goście w postaci niebezpiecznych insektów? Istnieje jedno skuteczne rozwiązanie, o którym piszemy tuż poniżej.

Insektycydy – co to takiego?

Jak z pewnością wiesz, obecność owadów całkowicie zniweczyć cały Twój wysiłek i pracę włożone w pielęgnację Twojej przydomowej przestrzeni. Wówczas jednym ze skutecznych sposobów na walkę z różnego rodzaju szkodliwymi owadami, jest zastosowanie specjalnych preparatów, takich jak insektycydy. Są to chemiczne środki ochrony roślin, które przeznaczone są do zwalczania owadów żerujących na roślinach. Preparaty te powodują śmierć insektów lub też prowadzą do zaburzenia ich rozrodu, mocno ograniczając ich liczebność w otoczeniu. Dlatego też ten rodzaj środków może być stosowany zarówno w celach interwencyjnych, jak i zapobiegawczych. Środki przeznaczone do zwalczania szkodników w ogrodzie mogą bazować na składnikach pochodzenia syntetycznego lub naturalnego. Nadają się do stosowania w sadach, ogrodach, warzywnikach, a nawet na polach uprawnych.

O czym pamiętać, stosując środki ochrony roślin?

Insektycydy to rozwiązanie, z którego warto skorzystać wtedy, gdy zawiodły naturalne metody zwalczania szkodników. Warto pamiętać, że sięgając po chemiczne środki ochrony roślin, musisz przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim rodzaj preparatu musisz dobrać do gatunku owadów żerujących w ogrodzie. Dobrym wyborem będą środki o działaniu wybiórczym. Zanim przystąpisz do stosowania produktu, dokładnie zapoznaj się z instrukcją użytkowania preparatu. Dbaj o to, aby był był właściwie przechowywany – w oryginalnym, szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Insektycydy – zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas stosowania produktu

Warto pamiętać o tym, że przeprowadzenie zabiegu za pomocą insektycydów, może być niebezpieczne nie tylko dla roślin i owadów, lecz także dla Ciebie i osób w Twoim otoczeniu. Musisz zatem zaopatrzyć się w ubranie ochronne, zawierające kombinezon, rękawiczki, okulary oraz maskę. Podczas wykonywania działań w ogrodzie nie powinny przebywać dzieci, zwierzęta domowe oaz inne osoby bez właściwego zabezpieczenia. Prace najlepiej jest wykonywać podczas chłodniejszych i bezwietrznych dni.