Dlaczego warto dbać o środowisko?

Dlaczego warto dbać o środowisko?

Nikt nie chce żyć w świecie kiedy spacerując widzi zaśmiecone ulic, zniszczoną zieleń i oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Każdy człowiek swoimi codziennymi nawykami może znacząco przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego nie tylko w swojej najbliżej okolicy, ale również globalnie.

Dlaczego dbanie o środowisko jest ważne?

Przez lata brak zainteresowania stanem środowiska doprowadziły do zanieczyszczenia naszych wód, gruntów rolnych i lasów. A w rezultacie pojawiają się różne choroby, takie jak rak czy choroby układu oddechowego. Nawet ryby i owoce morza, które jemy, są zagrożone. Degradacja naszych raf koralowych stała się tak rozległa że istnieją części dna oceanicznego, które ciągną się kilometrami, przypominając jałową pustynię. Zwierzęta morskie masowo nieżywe leżą wzdłuż linii brzegowych, a nawet mewy grzęzną w wyciekach ropy. Z czasem zanieczyszczenie doprowadzi do coraz ostrzejszych warunków klimatycznych. Fale sztormowe, fale upałów, gwałtowne powodzie i inne klęski żywiołowe niestety tylko się nasilą, jeśli nie zostaną przez nas powstrzymane. Naszym obowiązkiem jest zadbanie o planetę zaczynając już od swojego domu i podwórka.

Jak zacząć dbać o środowisko?

Początek jest dość łatwy. Kupuj produkty przyjazne dla środowiska, kiedy tylko jest to możliwe, sadź drzewa i pamiętaj o usuwaniu odpadów oraz o ich segregacji. Jeśli wszyscy z nas dołączymy i pozostaniemy konsekwentni, to przyniesie to pozytywny skutek. Produkty takie jak torby ekologiczne i metalowe słomki wielokrotnego użytku są doskonałym sposobem i początkiem dbania o środowisk. Każdy nieprzyjazny dla środowiska produkt, który posiadasz, może spowodować dodanie jeszcze większej ilości odpadów chemicznych do naszych kanałów, rzek i miast. Każda osoba, która zdecyduje się na zrównoważony rozwój, oznacza jedną mniej plastikową torbę wyrzuconą po podróży na zakupy, jeden zestaw sztućców mniej dodanych do ogromnego wysypiska śmieci, jedną plastikową słomkę mniej w morzu.

Jaki jest krok następny?

Po ograniczeniu stosowania produktów mających negatywny wpływ na środowisko, warto samemu zacząć je naprawiać. Jednym z łatwych sposobów który tu polecamy jest sadzenie roślin. Konkretnie mówiąc zyskujących obecnie na polarności łąk kwietnych. Kwiaty to nie tylko walory estetyczne. To ważne rośliny w życiu owadów jak pszczoły czy motyle. Pszczoła miodna, trzmiel, czerwończyk nieparek bez odpowiedniego pokarmu wyginą. Te zwierzęta zapylające decydują o naszym życiu, więc stworzenie im warunków do życia powinno być naszym priorytetem. Jeżeli nie masz ogródka czy innego miejsca za lakę może posłużyć duża donica na tarasie lub balkonie.